W dniu 19 maja 2015 r. pracownicy muzeum obchodzili swoje święto.

Wśród zaproszonych gościliśmy w tym dniu  Pełnomocnika Prezydenta Miasta Będzina Sebastiana Szaleńca, Przewodniczącą  Komisji Polityki Społecznej Miasta Jadwigę Gubałę oraz Zastępcę Dyrektora Miejskiej i Powiatowej Biblioteki  w Będzinie Annę Szczerbę.
Oprócz podziękowań, prezentów i gratulacji nie zabrakło również słodkiego poczęstunku w formie tortu.
W ramach spotkania odbyła się prezentacja multimedialna przedstawiająca promocję wydarzeń kulturalnych odbywających się w Muzeum Zagłębia w Będzinie od Nocy Muzeów 2014 do chwili obecnej.
Międzynarodowa Rada Muzeów (ICOM), działająca przy UNESCO ustanowiła w 1977 r. dzień 18 maja Międzynarodowym Dniem Muzealnika.
Przesłaniem Międzynarodowego Dnia Muzeów jest podkreślenie roli muzeów w kształtowaniu indywidualnej i zbiorowej odpowiedzialności za światowe dziedzictwo - wspólne dziedzictwo całej ludzkości. Muzea odgrywają we współczesnym świecie rolę pośredników między kulturami, wzbogacają je, przyczyniają się do rozwoju i zrozumienia społeczeństw i kultur. Święto to daje możliwość muzealnikom do bliższego spotkania z publicznością, a publiczności z kolei pozwala zapoznać się w znacznie szerszym niż zazwyczaj zakresie z zadaniami i specyfiką pracy muzeów.
Z Międzynarodowym Dniem Muzeów ściśle związane jest wydarzenie „Europejska Noc Muzeów", w Polsce zwana krótko „Nocą Muzeów". W ramach tej inicjatywy instytucje muzealne i galerie organizują dla zwiedzających liczne atrakcje. W naszym muzeum również odbyła się "Noc Muzeów", która odbyła się 16 maja 2015 r. i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY