Urokliwy Park przy Pałacu Mieroszewskich, będzie miejscem, gdzie odbędzie się tegoroczne Narodowe Czytanie.

5 września w godzinach 16.00 – 19.00 w pięknych okolicznościach przyrody pod czujną pieczą rzeźb Bachusa i Flory fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa przeczytają: władze miasta, zaprzyjaźnieni jego mieszkańcy oraz mecenasi kultury. Rozmaitości dodadzą teatralne prezentacje wyżej wymienionego dzieła w ujęciu nie tylko profesjonalnym. Przedstawiony tego dnia pozostanie również historyczny rys, traktujący o faktycznych wydarzeniach dziejowych w utworze. Szeroko kulturalny zamysł przedsięwzięcia obejmie również melomanów. Ukłonem w ich stronę będzie występ muzyków Stowarzyszenia Artystów Spectrum, jak również występ chóru Sarmatia Ars Bendzinensis. Upominkiem tego dnia prócz ogromu wrażeń, w jakie wtargną również postaci w strojach epoki pozytywizmu wędrujące alejkami Parku, będzie Pieczęć prosto z biura kultury i dziedzictwa Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej. Pieczęć tą będzie można odcisnąć na trwałe w swoim egzemplarzu „Lalki” i sprawić, że będzie on wyjątkowy.

Organizatorami trzeciego już Narodowego Czytania w Będzinie jest Urząd Miejski, Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego oraz Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Zapraszamy do wspólnej zabawy postępując według motta Wisławy Szymborskiej, iż: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

plakat przedstawiający informacje dotyczące Narodowego Czytania

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY