Miło nam poinformować, że Muzeum Zagłębia w Będzinie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów poszukujących oryginalnych i niebanalnych pamiątek wzbogaciło swoja ofertę umożliwiając mieszkańcom miasta i zwiedzającym nasze obiekty samodzielne wybicie monety związanej z zamkiem w Będzinie.

7 września na Wzgórzu Zamkowym odbyła się niecodzienna impreza, w której wzięło udział przeszło 150 przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych w Będzinie. Głównym punktem spotkania było wybijanie monet zamkowych przy użyciu nowo zakupionego wybijaka. W akcji brał udział gość specjalny - dziennikarz radia  Eska Krzysztof „Jankes” Jankowski, który również wybił swoją będzińską pamiątkową monetę.
Historyk Muzeum Zagłębia przedstawił młodym słuchaczom w przystępny i ciekawy sposób historię pieniądza. Dzieci dowiedziały się, że moneta nie zawsze musiała być okrągła, mogła ważyć nawet 12 kg i czasami miała dziurkę, a także kim był mincerz i gdzie produkuje się monety.
Na naszej monecie awersem jest logo miasta Będzina z hasłem „Będzin górą”, zaś na  rewersie umieszczono widok zamku w Będzinie. Uczestnicy przekonali się, że bicie monet nie należy do łatwych czynności – uderzając młotem w stempel trzeba wykazać się znaczną siłą i precyzją. Żadne z dzieci nie wróciło do domu bez oryginalnej pamiątki.
Aby umilić uczestnikom czas oczekiwania na samodzielnie wybitą monetę – pracownicy muzeum i członkowie Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin przygotowali dla uczestników wiele dodatkowych atrakcji. Dla dzieci zorganizowano różnorodne zabawy, konkursy i zadania ruchowe związane z legendami, zbiorami muzealnymi, obyczajami rycerskimi i szlacheckimi.
Niebawem również dorośli będą mieli możliwość wybicia swojej oryginalnej zamkowej monety. Już wkrótce nowy wybijak pojawi się na dziedzińcu zamkowym. Gotowe monety będzie można również kupić w kasie Muzeum w Zamku i w Pałacu Mieroszewskich.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego obiektu i wybicia niepowtarzalnej zamkowej pamiątki.