Łatwość w osiąganiu gotowych produktów, która na trwałe wpisała się w możliwości współczesności, dopuszcza do zapomnienia  potencjału wynikającego z samego tworzenia. Muzeum Zagłębia w Będzinie, dla którego wartością jest również  funkcja edukacyjna, poprzez swoje warsztaty zaprasza do nauki także dzięki czynnemu uczestnictwu.

Umożliwiają to między innymi warsztaty „W izbie zagłębiowskiej”, podczas których ma miejsce tradycyjne wyrabiania masła.
Odkrywanie tajników procesu powstawania produktu dostarcza również wiele zabawy.  
Przekonała się o tym grupa przybyła  z Bytomia dla której pierwsza przygoda z oryginalną maselnicą była nie lada atrakcją.
Nowe doświadczenie sprawiło, że wyrabianie masła przestało kojarzyć się  uczestnikom tylko i wyłącznie ze znanym przebojem.
Sukces w postaci wytworzonego masła, stał się przyczyną do wiwatów oraz powodem do dumy, co ujęte zostało przez uczniów na zdjęciach.       
Wspólne ubijanie, to również snucie opowieści, które  przypadło prowadzącej zajęcia Agnieszce Milce. Wprowadziła ona uczestników już na samym początku zajęć w dawne uniwersalia życia prezentując im izbę zagłębiowską. Wyposażenie wnętrza chaty poświadczyło o sposobie egzystowania Zagłębiaków, dla których element prac ręcznych stanowił zwyczajowy porządek i wyznaczał rytm dnia idąc za pan brat z przyrodą.  
Muzeum Zagłębia w Będzinie oferuje: warsztaty z archeologiem, etnografem, historykiem sztuki, plastykiem, historykiem, swoją propozycję dla dzieci i młodzieży ma również Dział Promocji i Dział Edukacji.  
Serdecznie zapraszamy!

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY