W ostatni czwartek, 29 października 2015 r., w stylowych wnętrzach Pałacu Mieroszewskich miało miejsce uroczyste otwarcie wyjątkowej wystawy czasowej „Od Kleopatry do Nelsona.Jubileuszowy bal kostiumowy królowej Wiktorii”.

Ekspozycja prezentuje 53 fotografie pochodzące z archiwum zakładu fotograficznego „Lafayett”. Jest to jedna z najbardziej znaczących kolekcji szklanych negatywów z okresu wiktoriańskiego, znajdująca się obecnie w zbiorach Victoria & Albert Museum w Londynie. Wystawę uzupełnia jedno zdjęcie z Archiwum Królewskiego w Winsdsorze. Dopełnieniem ekspozycji są cztery kostiumy będące rekonstrukcją strojów historycznych, wykonane przez absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Londynie.

Dyrektor Muzeum  Zagłębia Wioletta Mikuła powitała licznie przybyłych gości wprowadzając publiczność w klimat wystawy.  Szczegółowo o balu u księżnej Devonshire, opowiedziała Małgorzata Hałasik – kurator wystawy, która przedstawiła gościom prezentację multimedialną przybliżającą realia epoki – okres panowania królowej Wiktorii oraz postać Jamesa Stacka Laudera, czyli Lafayette’a – autora prezentowanych fotografii.
Tytułowy bal, kostiumowy w Devonshire House zorganizowała księżna Devonshire 2. lipca 1897 r., stanowił on jedno z wielu wydarzeń uświetniających obchody Diamentowego Jubileuszu upamiętniającego 60. lecie panowania królowej Wiktorii. Zaproszeni goście wcielili się w znane postacie historyczne i legendarne Wschodu i Zachodu, takie jak: Kleopatra, królowa Saba, król Ryszard Lwie Serce, czy admirał lord Nelson. Ekspozycja znakomicie obrazuje bogactwo i przepych kostiumów ówczesnej arystokracji oraz ich wyobrażenie o postaciach historycznych. Zdjęcia gości, uczestniczących w balu, wykonało Studio Fotograficzne Lafayette, które zostało założone w Dublinie w 1880 r. przez Jamesa Stacka Laudera posługującego się pseudonimem „James Lafayette”. Zakład fotograficzny posiadał tytuł „Fotografa Jej Królewskiej Mości”, co przedstawiało najlepsze referencje dla firmy specjalizującej się w portretach.

Wystawa była już prezentowana w Levanger Museum w Norwegii, Muzeum Zamkowym w Pszczynie (w Stajniach Książęcych), Muzeum Miedzi w Legnicy a ostatnio w Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen w Niemczech.

Obecnie ekspozycja została zaaranżowana przez Muzeum Zagłębia i prezentowana jest w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie.  Miłą pamiątką dla zwiedzających jest możliwość zrobienia zdjęcia w otoczeniu rekwizytów, które były nieodłącznym elementem atelier fotograficznego.

Realizatorzy wystawy: Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, Muzeum Zamkowe  w Pszczynie

Kuratorzy wystawy:
Russell Harris – historyk sztuki, pisarz, tłumacz, kurator wystaw
Małgorzata Hałasik – kurator wystaw, Dział Sztuki Muzeum Zagłębia

Ekspozycja będzie czynna w Pałacu Mieroszewskich do końca roku.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.

Relacja okiem kamery Kanału 99:

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY