W grudniu odbyły się ostatnie tegoroczne zajęcia Akademii Młodszego Asystenta Muzealnego, PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI.

Studenci dwóch szkół spotkali się z prowadzącą zajęcia Anną Górą, która przybliżyła słuchaczom specyfikę pracy etnografa dawniej i współcześnie. Część warsztatowa otworzyła przed słuchaczami możliwość wcielenia się w rolę badacza poprzez przeprowadzenie samodzielnych wywiadów etnograficznych. W świat „ historyka – detektywa muzealnego” studentów wprowadziła historyk Karolina Stolorz. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak prowadzić badania historyczne i skąd czerpać wiedzę naukową. W części warsztatowej uczniowie wspólnie z historykiem przeprowadzili analizę XVI wiecznych dokumentów królewskich oraz mieli jedyną okazję założyć kartę obiektu XVII wiecznym zabytkom.

Już w styczniu 2016 r. zajęcia naszej akademii rozpoczną się wykładami wprowadzającymi uczestników AMAM w świat muzealnej archeologii, które poprowadzi Aleksandra Rogaczewska – archeolog Muzeum Zagłębia.