Wyjątkowa wystawa potrwa tylko do 31.01.2016 r. "Od Kleopatry do Nelsona. Jubileuszowy bal kostiumowy królowej Wiktorii”

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych dawną fotografią na wystawę pt. „Od Kleopatry do Nelsona. Jubileuszowy bal kostiumowy królowej Wiktorii”, która potrwa do 31.01.2016 r.

Ekspozycja wprowadza widza w klimat XIX - wiecznego balu, który uhonorował postać królowej Wiktorii z okazji 60 - lecia Jej panowania.

Kostiumowy bal zorganizowała księżna Devonshire 2. lipca 1897 r. w Devonshire House.Na fotografiach widać przedstawicieli ówczesnej europejskiej arystokracji uczestniczącej w balu, które wykonało Studio Fotograficzne Lafayette założone w Dublinie w 1880 r. przez Jamesa Stacka Laudera posługującego się pseudonimem „James Lafayette”.Ideą realizatorów wystawy było przypomnienie wydarzenia świętującego jubileusz Jej Królewskiej Mości oraz osobistości arystokracji brytyjskiej i europejskiej, której wizerunki w „kadrze czasu" zatrzymał zakład fotograficzny „James Lafayette".

Wystawa składa się z 53 fotografii z zasobów V&A Museum w Londynie i jednej fotografii ze zbiorów Archiwum Królewskiego w Windsorze. Dopełnieniem wystawy są cztery kostiumy będące rekonstrukcją strojów historycznych.Ekspozycja została zaaranżowana przez pracowników Muzeum Zagłębia w Będzinie i można ją podziwiać w Pałacu Mieroszewskich od 29.10.2015 r. do 31.01.2016 r.

Wystawa została zrealizowana przez Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie oraz Muzeum Zamkowe w Pszczynie.

Kuratorzy wystawy:

Russell Harris – historyk sztuki, pisarz,kurator wystaw

Małgorzata Hałasik – Dział Sztuki Muzeum Zagłębia w Będzinie

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY