Zachęcamy wszystkich zainteresowanych dawną fotografią na wystawę pt. „Od Kleopatry do Nelsona. Jubileuszowy bal kostiumowy królowej Wiktorii”, która potrwa do 31.01.2016 r.

Ekspozycja wprowadza widza w klimat XIX - wiecznego balu, który uhonorował postać królowej Wiktorii z okazji 60 - lecia Jej panowania.

Kostiumowy bal zorganizowała księżna Devonshire 2. lipca 1897 r. w Devonshire House.Na fotografiach widać przedstawicieli ówczesnej europejskiej arystokracji uczestniczącej w balu, które wykonało Studio Fotograficzne Lafayette założone w Dublinie w 1880 r. przez Jamesa Stacka Laudera posługującego się pseudonimem „James Lafayette”.Ideą realizatorów wystawy było przypomnienie wydarzenia świętującego jubileusz Jej Królewskiej Mości oraz osobistości arystokracji brytyjskiej i europejskiej, której wizerunki w „kadrze czasu" zatrzymał zakład fotograficzny „James Lafayette".

Wystawa składa się z 53 fotografii z zasobów V&A Museum w Londynie i jednej fotografii ze zbiorów Archiwum Królewskiego w Windsorze. Dopełnieniem wystawy są cztery kostiumy będące rekonstrukcją strojów historycznych.Ekspozycja została zaaranżowana przez pracowników Muzeum Zagłębia w Będzinie i można ją podziwiać w Pałacu Mieroszewskich od 29.10.2015 r. do 31.01.2016 r.

Wystawa została zrealizowana przez Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie oraz Muzeum Zamkowe w Pszczynie.

Kuratorzy wystawy:

Russell Harris – historyk sztuki, pisarz,kurator wystaw

Małgorzata Hałasik – Dział Sztuki Muzeum Zagłębia w Będzinie

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY