25 lutego 2016 r.  odbyły się kolejne zajęcia w ramach „Dni rodzinnych w Muzeum Zagłębia”. Tym razem uczestnicy szukali w muzeum skarbu i zapoznali się z historią bajki.

Spotkanie odbyło się w będzińskim zamku, gdzie zwiedzano pod opieką przewodnika wystawę dawnej broni.  Należało uważnie słuchać, aby odpowiedzieć na trudne pytania z muzealnej krzyżówki. Odpowiedzi na dalsze pytania znaleźliśmy zwiedzając stałe wystawy w Pałacu Mieroszewskich. Rozwiązanie krzyżówki wskazało miejsce ukrycia „skarbu”.
W jednej ze skrzyń ukryto pamiątki, kalendarze, książeczki, informatory, mapy oraz inne gadżety muzealne, które uczestnicy mogli sobie dowolnie wybrać. Następnie nasi goście wzięli udział w niezwykle ciekawej prelekcji dotyczącej historii bajki. Poznali różne formy bajki, charakterystyczne postaci i wątki. Zajęcia zainteresowały  nie tylko dzieci, ale też towarzyszących im dorosłych. W części warsztatowej rodzice wraz z dziećmi przygotowali inscenizację jednej z poznanych bajek, wykorzystując własnoręcznie zrobione postaci bajkowych bohaterów.  Najbardziej aktywnych nagrodzono książeczkami o tematyce bajkowej.