Eksponatem miesiąca jest obraz olejny namalowany na łączonych deskach. Tematem przedstawienia jest portret młodej kobiety trzymającej niemowlę. Obraz powstał w 1913 roku, o czym świadczy sygnatura w dolnym lewym rogu.

Wzrok widza przyciąga maleńkie dziecko w odświętnej szatce z długą, seledynową szarfą. Niemowlę jest trzymane na rękach kobiety ubranej w jasną, elegancką bluzkę lub suknię, przyozdobioną koronkami. Nieznany twórca, malując piękne detale stroju kobiety wraz ze złotym, secesyjnym naszyjnikiem, stworzył bardzo dostojne ujęcie portretowe. Dzięki temu zabiegowi oraz jasnej i świeżej kolorystyce obraz głosi światu radość narodzin dziecka.

Można przypuszczać, że portret został namalowany ze zdjęcia, o czym świadczy ukierunkowanie spojrzenia kobiety patrzącej na widza tak jak na obiektyw aparatu fotograficznego. Całe ujęcie jest namalowane na jasnobrązowym tle, przypominającym jednobarwny ekran w atelier fotograficznym. Portretowana, siedząca na ławeczce ogrodowej otoczonej roślinnością, ma poważny wyraz twarzy, co charakteryzowało dawną fotografię.Zapraszamy do odwiedzenia Pałacu Mieroszewskich i obejrzenia tego pięknego portretu.

Małgorzata Hałasik – Dział Sztuki

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY