24 maja 2016 na Zamku odbyła się kolejna prelekcja historyczna związana z prezentowaną wystawą pt. „Oblicza oporu. Wojenne fotografie Faye Schulman, żydowskiej partyzantki”.

Wystawa prezentuje fotografie autorstwa Faye Schulman, któraw czasie II wojny światowej przez dwa i pół roku walczyła w sowieckiej brygadzie partyzanckiej w lasach przy dawnej granicy polsko – radzieckiej (dzisiejsza Białoruś). Jednocześnie nie przestawała ona fotografować, dokumentując zarówno walkę, jak i życie codzienne partyzantów.

W prelekcji wzięli udział licealiści z Będzina i Dąbrowy Górniczej. Na początku spotkania uczestnicy zostali zapoznani z sytuacją społeczno - polityczną Żydów w przededniu wybuchu II wojny światowej, dowiedzieli się m.in. jak wyglądały początki antysemityzmu hitlerowskiego, a także na czym polegała polityka okupanta niemieckiego względem ludności żydowskiej. Prowadząca zapoznała uczniów z historią życia Faye Schulman, która dzięki swojej pasji przeżyła ten ciężki okres wojennej zawieruchy.

Prelekcja była doskonałą okazją nie tylko do zapoznania się z tą fascynującą wystawą, ale także do zastanowienia się nad tym jak wyglądało codzienne życie ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej. Jednocześnie nie obyło się bez odniesienia do czasów dzisiejszych, obecnej sytuacji politycznej, realiów współczesnego świata.

Dziękujemy uczniom oraz ich opiekunom za czynny udział w prelekcji, jednocześnie zachęcamy do udziału w kolejnych interesujących spotkaniach z historią.Wystawa prezentowana na Zamku będzie do 30 czerwca 2016 r.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.