W dniu 24.05 w Pałacu Mieroszewskich miał miejsce wykład dla słuchaczy będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod tytułem: „Kubańska santeria – synkretyzm religijny i biała magia”. Tematem multimedialnej prezentacji był interesujący nurt religijny uformowany na Karaibachw efekcie „nawracania” pracujących na plantacjach trzciny cukrowej niewolników sprowadzanychz Afryki na katolicyzm. Powstała mieszanka kultów animistycznych i szamanizmu ludów Joruba i Bantu z wiarą katolicką jest dziś wyznawana przez kilka milionów mieszkańców wysp i pobliskich krajów kontynentalnych.

Santeria to religia bardzo osobista, przekazywana ustnie i praktykowana w domach, ukierunkowana na człowieka, mająca zapewnić lepszy los tu, na tym świecie, z pomocą kapłanai wybranego przez niego ducha opiekuńczego, będącego „aniołem – stróżem” adepta.

W wykładzie znalazło się miejsce na odnośniki do starszych, praktykowanych na Kubie kultów (Indian Tainów) i serię ciekawostek dotyczących różnych aspektów życia obecnych mieszkańców wyspy.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY