Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła jest okazją do zaprezentowania mieszkańcom regionu, jak i województwa, różnorodnych wyrobów tradycyjnych, wykonywanych metodami naturalnymi przy użyciu ekologicznych surowców. Na Jarmarku prezentować się będą plecionkarze, rzeźbiarze, malarze, garncarze, ceramicy, wytwórcy biżuterii i zabawek (Strefa Rzemiosła i Rękodzieła) a także piekarze, cukiernicy, pszczelarze, producenci wyrobów wędliniarskich, wytwórcy naturalnych soków, kwasów chlebowych oraz innych potraw regionalnych z całej Polski (Strefa Gastronomiczna). Dla naszych gości jest również przewidziany poczęstunek w formie tradycyjnego, zagłębiowskiego dania.

W Strefie Muzycznej, na scenie będzie można usłyszeć zespoły folklorystyczne, śpiewacze oraz zespoły folkowe. Wyjątkowym akcentem muzycznym ósmej edycji będzie ostatni kataryniarz śląski, który umili nam chwile spędzone na Jarmarku.

Tegoroczną innowacją będzie wprowadzenie dwóch stref: Strefy Relaksu oraz Strefy Malucha. W Strefie Relaksu uczestnicy będą mogli odpocząć w cieniu parkowych drzew na specjalnie do tego celu przygotowanych leżakach i kocykach, natomiast w strefie dla najmłodszych uczestników Jarmarku prowadzone będą bezpłatne warsztaty i zabawy edukacyjne przez zaproszonych animatorów.

Jak co roku zachęcamy do udziału w bezpłatnych warsztatach rękodzieła. W tym roku w ofercie warsztatowej znajdzie się garncarstwo, koronkarstwo, łyżkarstwo, ikonopisarstwo, filcowanie na mokro, a także warsztaty wyrobu kwiatów z osiki, warsztaty rzeźbiarskie oraz warsztaty szycia maskotek.

Ponadto Fundacja "Warsztat Wiedzy" przygotuje warsztaty zdobienia tkanin etnicznymi motywami oraz warsztaty "Malowanie na ludowo" czyli jak ciekawie przyozdobić i odnowić nudne dotychczas przedmioty. Wszystkie dzieci zapraszamy do kącika malucha gdzie na najmłodszych czekać będą gry, zabawy i animacje ruchowe a także ciekawe i interesujące warsztaty rysowania i malowania dla najmłodszych. Fundacja zaprasza także na stoisko z rękodziełem, gdzie będzie można zakupić przepiękne rzeczy wykonane przez podopiecznych Fundacji. Przestrzeń warsztatowa i zabawowa Fundacji "Warsztat Wiedzy" zostanie zlokalizowana tuż przy wejściu do Parku przy Pałacu Mieroszewskich.

Dzięki Strefie Charytatywnej będziemy mogli przyczynić się do propagowania idei dawstwa szpiku i komórek macierzystych dzięki współpracy z fundacją DKMS Polska oraz pomóc w rozpropagowaniu misji Stowarzyszenia opieki nad zwierzętami "Nadzieja na Dom". Zachęcamy do dzielenia się dobrem - RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

Oficjalna strona VIII Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła: www.jarmarkrzemiosla.pl

Wydarzenie na portalu społecznościowym Facebook: https://www.facebook.com/events/1724763797795219/

Dziękujemy za współpracę firmom i instytucjom, które przyczyniły się do organizacji naszego wydarzenia:

Sponsorzy i partnerzy: Bank Spółdzielczy w Będzinie, Remondis Medison Sp. z o.o., Fundacja im. Anny Pasek, Przedsiębiorstwo Techniczno-Handlowo-Usługowe INTERPROMEX Spółka z o.o., Kasperczyk i Syn, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Będzinie, Miejski Zakład Budynków Mieszkalnych Sp. z o.o. w Będzinie, Spółka Mieszkaniowa PARYŻ Sp. z o.o., Restauracja Staromieyska, PKM Sosnowiec.

Patroni medialni: Radio eM, TVP Katowice, Wiadomości Zagłębia, Twoje Zagłębie, Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, Gazeta Wyborcza, Kanał99.

fot. Bartosz Gawlik