16.06.2016 r. w Pałacu Mieroszewskich odbyło się uroczyste zakończenie projektu edukacyjnego „Akademia Młodszego Asystenta Muzealnego – PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI”, którego realizacja przebiegała pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego – Wojciecha Saługi.

Nasi wspaniali studenci otrzymali dyplomy ukończenia akademii oraz podarunki od Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach i Urzędu Miasta w Będzinie. Na zakończenie projektu, ostatnim akcentem wykładowym, była wspólna dyskusja na nowo otwartej wystawie w pałacu pt. „Dobranocki mojej babci i mamy”. Studenci wraz z Małgorzatą Hałasik - koordynatorem projektu, podczas zwiedzania omówili rolę scenografii i eksponatów na wystawie.

Program projektu edukacyjnego, w którym uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 i uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 w Będzinie, składał się z części wykładowych i warsztatowych. Na poszczególnych spotkaniach muzealnicy w interesujący sposób opowiadali o swojej pracy i o obiektach muzealnych. Staraliśmy się wprowadzić nową formę działalności edukacyjnej opartej na komunikacie „pozwalam Ci poznać, doświadczyć”. Nasze działania były oparte na tzw. mediacji kulturowej, której ważną cechą  jest przekazanie wiedzy w sposób pomysłowy prowokując słuchacza do zadawania pytań. Tak, też było w przypadku naszych studentów, którzy pytali i podejmowali dyskusję dzieląc się własnymi spostrzeżeniami, uczuciami oraz pomysłami.

Edukacja muzealna oparta na powyższych zasadach, daje dużą szansę muzeum, aby stać się ważnym miejscem dla młodych ludzi – miejscem dialogu ze sztuką. Wszystkim studentom i ich opiekunom serdecznie dziękujemy za udział w projekcie i mamy nadzieję, że wielu z nich w przyszłości podzieli naszą pasję i miłość do zabytków.

Małgorzata Hałasik – Dział Sztuki

Aleksandra Rogaczewska – Dział Archeologii