Fundacja „Warsztat Wiedzy” wraz z Muzeum Zagłębia w Będzinie mają zaszczyt zaprosić Państwa na prelekcję związaną z 1050. rocznicą chrztu Polski. Spotkanie odbędzie się 29 września 2016 roku o godzinie 11:00 w Pałacu Mieroszewskich.

Prelekcja jest już drugą z cyklu "Tak zaczęła się Polska..." i zatytułowana będzie "Domniemane miejsca chrztu, źródła historyczne, księgi, przekazy". Prowadząca – Karolina Stolorz przedstawi najbardziej prawdopodobne miasta wskazywane jako domniemane miejsca chrztu - m.in. Ostrów Lednicki, Gniezno, Poznań, a także… Pragę czy Ratyzbonę. Słuchacze poznają także źródła z których historycy czerpią swą wiedzę o czasach wczesnego średniowiecza na naszych ziemiach, jak również dowiedzą się ciekawych informacji o ludziach, którzy je spisywali.

Poprzez ten cykl spotkań chcemy uczcić 1050. rocznicę chrztu Polski. Wydarzenie to trwale zapisało się na kartach historii naszego kraju. Wywarło przy tym ogromy wpływ nie tylko na rozwój instytucji kościelnej w Polsce, ale także przyczyniło się do wzrostu pozycji państwa Mieszka I na ówczesnej arenie politycznej.

Jednocześnie chcielibyśmy zaprosić na kolejne prelekcje z tej serii - październikową i listopadową, która będzie jednocześnie wernisażem wystawy "Tak zaczęła się Polska" prezentowanej na Zamku od 1 listopada do 31 grudnia 2016 roku.

Wstęp na prelekcję jest bezpłatny.