10 listopada 2016 r. o godzinie 12:30 na Zamku, odbyła się ostatnia prelekcja historyczna z cyklu „Tak zaczęła się Polska…”. Wystąpienie  połączone było z wernisażem wystawy „Mesco dux Polonie baptizatur. 1050. rocznica chrztu Polski”.


Inicjatorem tego projektu jest Fundacja „Warsztat Wiedzy” wraz  z Muzeum Zagłębia w Będzinie. „Tak zaczęła się Polska…” jest  serią spotkań zorganizowanych z okazji obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski, przypadającej właśnie na rok 2016.
W prelekcji prowadzonej przez historyka Muzeum Zagłębia w Będzinie – Karolinę Stolorz, wzięli udział uczniowie będzińskich szkół ponadpodstawowych, studenci Będzińskiego Uniwersytetu trzeciego Wieku,
a także inni pasjonaci historii Polski.
Pierwsza część spotkania poświęcona była podsumowaniu dotychczasowych spotkań. W części drugiej prowadząca przedstawiła autorskie zdjęcia wykonane w Gnieźnie, Ostrowie Lednickim i Poznaniu, które obrazują domniemane miejsca chrztu po 1050 latach. Opowieściom na temat tych fascynujących miejsc towarzyszyły dźwięki chorałów gregoriańskich w wykonaniu Schola Cantorum Gymevensis
z Gniewu.  Nie zabrakło również podsumowań wydarzeń roku 966
w odniesieniu do dzisiejszych czasów.
Wystawa „Mesco dux Polonie baptizatur. 1050. rocznica chrztu Polski” prezentowana będzie na Zamku do 31 grudnia 2016 r.  
 Dziękujemy przybyłym gościom za czynny udział w prelekcji, jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z fotorelacją z tego wydarzenia.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY