11 grudnia 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 10 w Będzinie odbyło się uroczyste wręczenie nagród osobom nagrodzonym w XV powiatowym konkursie na „Szopkę Bożonarodzeniową w tradycji chrześcijańskiej”. W tym roku w konkursie wzięło udział aż 113 małych artystów, którzy zaprezentowali 100 przepięknie wykonanych prac. Zgłoszone szopki nadesłano między innymi z Sosnowca, Katowic, Będzina, Jerzmanowic, Gotkowic i Jawiszowic. 

Konkurs miał na celu przybliżenie dzieciom obrzędów i tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Jak co roku organizatorami były: Szkoła Podstawowa im Armii Krajowej nr 10 w Będzinie, Parafia Świętej Trójcy w Będzinie i Muzeum Zagłębia w Będzinie. Patronat nad konkursem objęli biskup sosnowiecki ks. dr Grzegorz Kaszak oraz dziekan dekanatu będzińskiego ks. Andrzej Stępień. 

Komisja konkursowa w składzie: Przewodnicząca: Grażyna Cuber, Roman Goczoł naczelnik Wydziału Oświaty UM, ks. Dziekan Andrzej Stępień i Anna Góra – etnograf z Muzeum Zagłębia w Będzinie nagrodziła i 28 prac w następujących kategoriach:

klasa 0 - I uczniowie szkoły podstawowej oraz przedszkola,

klasa II - III,

klasa IV - VI. 

Prace zgłoszone na konkurs świadczą o wielkiej pomysłowości, zaangażowaniu i wyobraźni małych artystów. Szopki wykonano m.in. z drewna, chleba, gliny, węgla, makaronu, ciastek, a nawet kredek czy klocków lego.  Oceniając szopki komisja brała pod uwagę nawiązanie do tradycji, kanonu szopki, kolorystykę, materiały i technologie wykonania, ogólne wrażenie estetyczne oraz trwałość formy. 

Dyrektor Muzeum Zagłębia ufundował nagrodę specjalną za elementy regionalne, którą zdobył Bartosz Lisowski, uczeń klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie.  

Nagrodzone prace można zobaczyć w Kościele Świętej Trójcy do 8 stycznia 2017 r.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY