15 marca o godz. 17:00 w Pałacu Mieroszewskich odbędzie się spotkanie pod nazwą "Wspomnienie o Ireneuszu Wikarku”.

Podczas wydarzenia będzie miała miejsce projekcja filmu dokumentalnego "Irek", którego reżyserem jest Wojciech Wikarek. Film opowiada o ojcu reżysera - Ireneuszu, dyrektorze Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, o jego orkiestrze oraz czasach, w jakich muzycy działali. Obraz otrzymał pierwszą nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych "OKFA" w Koninie. Realizacja filmu trwała półtora roku z uwagi na dużą liczbę osób występujących w filmie oraz jednoosobową ekipę filmową, którą w trudnych chwilach wspierali przyjaciele. Ireneusza Wikarka wspominają koledzy z orkiestry i wielu artystów, m.in. Zbigniew Wodecki, Stan Borys, Ewa Uryga, Elżbieta Wojnowska, a także ludzie telewizji z Krystyną Loską i Józefem Kopoczem. 

W czasie wydarzenia odbędzie się spotkanie z reżyserem Wojciechem Wikarkiem, który realizuje swoje filmy od 25 lat dzięki czemu stał się jednym z najlepszych polskich filmowców amatorów. Filmowiec ten, do 2016 roku zrealizował 19 festiwalowych filmów i otrzymał aż 152 nagrody na festiwalach w kraju, jak i zagranicą. Jest jedynym śląskim amatorem, który na festiwalu w Berlinie w 2006 roku, po raz drugi, otrzymał Złoty Medal UNICA za całokształt twórczości. 

W trakcie spotkania uczestnicy będą mieli również okazję wysłuchać występu uczniów PSM I stopnia im. Fryderyka Chopina w Będzinie oraz zespołu smyczkowego „Divertimento” z GOK Psary pod opieką Kaliny Wikarek, córki Ireneusza Wikarka. 

Serdecznie zapraszamy, wstęp jest bezpłatny.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY