8 czerwca na wystawie historycznej „Z dziejów zamku i miasta” zaprezentowano po raz pierwszy nową makietę będzińskiej warowni.

Młodzież uczestnicząca w spotkaniu wysłuchała krótkiej prelekcji nt. architektury obronnej średniowiecza.  Uczestnicy dowiedzieli się jakie funkcje pełniły poszczególne elementy zabudowy zamku, czym różni się stołp od donżonu, hurdycje od machikuł i jak wyglądała zabudowa zamku dolnego.  Następnie o swojej pracy przy tworzeniu modelu zamku opowiedział Jerzy Sraga – autor prezentowanej makiety.  „Nowy zamek” zachwycił wszystkich. Modelarz, dołożył wszelkich starań, aby oddać wygląd obiektu w XIV wieku. Przy pracy korzystał z dostępnych planów i rycin, konsultował się z historykami. Pieczołowicie odtworzone zostały wszelkie szczegóły średniowiecznej architektury zamku. Praca nad modelem trwała ponad 9 miesięcy. Uczestnicy spotkania zadawali autorowi mnóstwo pytań dot. pracy nad projektem. Mamy nadzieję, że spotkanie na zamku zachęci ich nie tylko do pogłębienia zainteresowań historycznych, ale też skłoni do zainteresowania się nowym, interesującym hobby, jakim niewątpliwie jest modelarstwo.
Zapraszamy wszystkich serdecznie do odwiedzenia ekspozycji zamkowej i objerzenia nowej odsłony naszego kazimierzowskiego zamku.