Tary, pralki, balie, miednice, a także inne przedmioty związane z utrzymaniem czystości, można zobaczyć na wystawie „Świeża woda zdrowia doda – higiena w XIX i XX w.”, którą od 4 lutego udostępniono w Pałacu Mieroszewskich.

Prezentowane na wystawie czasowej eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie, Muzeum Historii Katowic oraz Muzeum Miejskiego „Sztygarka”. Ilustrują zmiany przyzwyczajeń higienicznych, jakie zachodziły w XIX i XX wieku. Ekspozycję wzbogaciły materiały audiowizualne i fotograficzne udostępnione przez Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe. Zwiedzający wystawę mogą zobaczyć sprzęty niezbędne do prania, prasowania, maglowania, a także akcesoria do mycia i kąpieli, m.in. komplet łazienkowy: miednicę, dzban, mydelniczkę, czy też komplet podróżny z wyposażeniem niezbędnymi dżentelmenowi z przełomu wieków. Zainteresowanych techniką z pewnością zaskoczą zaprezentowane drewniane pralki kolebkowe z mechanizmem wahadłowym, sztomfer (urządzenie na długim kiju), a także pierwsza pralka pół automat składająca się blaszanej beczki na drewnianych nóżkach. Interesującym elementem ekspozycji są reprodukcje reklam kosmetyków pochodzące z Kuriera Zagłębia z 1914 r. znajdującego się w zbiorach Muzeum Zagłębia.