Relacja ze „Spotkań andrzejkowych” w Muzeum Zagłębia.

Relacja ze „Spotkań andrzejkowych” w Muzeum Zagłębia.

W ostatnich dniach listopada w Pałacu Mieroszewskich odbyły się „Spotkania andrzejkowe”, w których wzięły udział dzieci ze szkół podstawowych w Będzinie i Strzyżowicach. W czasie zajęć uczestnicy poznali tradycję wróżb andrzejkowych i katarzynkowych.

Wigilia świętego Andrzeja kończy okres starego roku liturgicznego i rozpoczyna czas postu. Wieczorem dziewczęta organizowały wróżby, które miały wskazać im ich przyszłego męża. Analogiczną okazję dla kawalerów stanowiły Katarzynki, obchodzone w Wigilię świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, w nocy z 24 na 25 listopada.
Po krótkim wprowadzeniu na wystawie „Izba zagłębiowska” uczestnicy zajęć z wielkim zaangażowaniem wzięli udział we wszystkich proponowanych wróżbach, takich jak: lanie wosku przez ucho od klucza, wróżenie z przekładanych od drzwi do progu butów i losowanie przedmiotów, o specjalnym znaczeniu, ukrytych pod miseczkami. Można się było dowiedzieć jak będzie miał na imię nasz ukochany lub wybranka naszego serca, przebijając igłą czerwone serce z kartonu. Wylosowane przedmioty oznaczały odnalezienie wybranki swego serca, drużbowanie na weselu, bogactwo lub spędzanie najbliższego roku na modlitwie. Z pustego naczynia zrezygnowano, bo to oznaczałoby staropanieństwo.
Wiele emocji dostarczyła interpretacja obrazu powstałego w wyniku rzucania cienia figury z wosku na ścianę – bo cóż mogły oznaczać te wszystkie serca, drzewka, ptaszki, egzotyczne zwierzęta, góry, wyspy??

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY