Wystawa pokonkursowa „Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej”

Wystawa pokonkursowa „Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej”

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza do zwiedzania  wystawy pokonkursowej „Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej”. Wystawa prezentuje szopki bożonarodzeniowe wykonane na coroczny konkurs organizowany już po raz szesnasty przez  SP nr 10 w Będzinie, Muzeum  Zagłębia i będzińską Parafię Św. Trójcy.

Od lat konkurs przybliża tradycje świąt Bożego Narodzenia, jednocześnie sprawiając dzieciom wiele radości i przyczyniając się do ich rozwoju artystycznego. W tym roku wpłynęło ponad 100 prac z czego 30 można oglądać na wystawie w muzeum.

Muzeum Zagłębia w Będzinie ufundowało specjalną nagrodę za wykorzystanie elementów regionalnych i ludowych z obszaru Zagłębia Dąbrowskiego. Wśród szopek inspirowanych elementami regionalnymi – architekturą sakralną i świecką, krajobrazem, strojami ludowymi, wybrana została szopka wykonana przez Daniela Kapałę ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Sosnowcu. Praca obok betlejemskiej stajenki prezentuje zamek będziński – zachwycając misternością wykonania i pomysłowością.

Wystawie prac konkursowych towarzyszy ekspozycja ruchomej szopki wykonanej przez Adama Szczepaniaka z Sosnowca. Szopka powstała w latach 1985-1989. Podstawa szopki ma wymiary 2m x 2m, a w najwyższym swoim punkcie osiąga wysokość 2,5 m. Dzieło Adama Szczepaniaka składa się z trzech poziomów. W poziomie pierwszym, nie widocznym dla obserwatora, mieści się mechanizm poruszający elementami  całego przedstawienia. W części środkowej zobaczyć możemy Betlejem z gospodą, domem noclegowym oraz grotę ze stajenką. Poruszające się figury oddają pokłon narodzonemu Jezusowi. Na najwyższym poziomie znajduje się Jerozolima wraz z Synagogą, Wieczernik oraz Antonia. Autor szopki wykazał się wielką precyzją. Bardzo szczegółowo wykonane jest wnętrze synagogi czy wieczernika. We wnętrzu wieczernika znajduje się nawet wyposażony w zastawę stół  przy którym miał zasiadać Jezus wraz z uczniami.

Szopka posiada kilkadziesiąt ruchomych figur przedstawiających ludzi oraz zwierzęta. Wszystko przyozdobione jest świetlną iluminacją, a całość stanowi niewątpliwą atrakcję zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Wystawę można zwiedzać codziennie, od wtorku do niedzieli, w godzinach od 12.00 do 14.00, w okresie od 14.12.17 do 6.01.18 r. w Oficynie Południowej przy Pałacu Mieroszewskich. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny. W celu obejrzenia wystawy należy zgłosić się do Pałacu Mieroszewskich.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY