Otwarcie nowej aranżacji „Tropiciele historii Podziemi będzińskich”

Otwarcie nowej aranżacji „Tropiciele historii Podziemi będzińskich”

Podziemia będzińskie w roku jubileuszowym 660-lecia nadania praw miejskich miastu Będzin otworzyły się dla zwiedzających w zupełnie nowej odsłonie. Nowe aranżacje, jakie zostały przygotowane w podziemnych korytarzach z pewnością przeniosą zwiedzających w przeszłość i odkryją przed nimi tajemnice historii tego wyjątkowego miejsca.

Na ekspozycji znajdziemy m.in. wystawę planszową pn. „Początki Będzina”, zobaczymy oryginały oraz repliki broni (m.in. legendarny karabin Mauser), uzbrojenia, dokumentów, akcesoriów oraz przedmiotów codziennego użytku wojsk Wehrmachtu, a także repliki kompletnego umundurowania formacji wojskowych III Rzeszy. Na kamiennej, dolomitowej ścianie obejrzymy film - rekonstrukcję - jak mogła wyglądać praca więźniów przy budowie obiektu. Poznamy również historię kupiectwa w Będzinie, dowiemy się też co nieco o nieistniejącym już przemyśle - Cementowni Grodziec, Browarze Gambrinus i Kopalni Grodziec, a także poznamy geologiczną historię miasta.

Podziemne korytarze pełne są nieznanych i niezbadanych historii. Legenda głosi, że podczas budowy korytarzy strudzonym i wycieńczonym więźniom ukazywał się... gnom - dobry duch podziemnego świata. Goście odwiedzając Podziemia nie tylko usłyszą legendę o gnomie, ale być może spotkają go zwiedzając podziemne korytarze.

Na najmłodszych czeka możliwość wzięcia udziału w konkursie historycznym opierającym się o ciekawe atrakcje interaktywne.

Odwiedź! Odkryj! Zostań tropicielem historii podziemi będzińskich! Od 17 marca podziemia będą otwarte w każdą sobotę w godzinach 10.00-16.00 bez konieczności wcześniejszej rezerwacji.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY