Pola Negri w Pałacu Mieroszewskich

Pola Negri w Pałacu Mieroszewskich

Wystawę „Pola Negri - legenda kina”  przygotowaną przez Muzeum Kinematografii z Łodzi będzie można zobaczyć w Pałacu Mieroszewskich do 15 lipca 2018 r. 

Skąd Pola Negri wzięła się w Będzinie? Kiedy podróżowała pociągiem z Warszawy do Berlina, gdzie rozpoczynała międzynarodową karierę gwiazdy. Jej droga wiodła przez Zagłębie, gdzie spotkała komendanta sosnowieckiej policji hrabiego Eugeniusza Dąmbskiego... To była miłość od pierwszego wejrzenia i po kilku miesiącach zawarli małżeństwo i na krótko Pola Negri zamieszkała w Sosnowcu. 

Pola Negri (Apolonia Chałupiec) to jedyna polska aktorka, która na trwałe zapisała się w historii światowego kina.  Gwiazda zaświeciła w filmowym Hollywood zanim jeszcze pojawiły się Greta Garbo i Marlena Dietrich. Urodzona była w Polsce i odkryta dla filmu w Niemczech, posiadała wykształcenie w dziedzinie gry aktorskiej, tańca, potrafiła mówić i śpiewać w pięciu językach. W Stanach Zjednoczonych została gwiazdą kina niemego i symbolem seksu, do czego przyczyniły się także głośne romanse z Charlie Chaplinem czy Rudolfem Valentino. 

Wystawa obrazuje życie i twórczość aktorki na przestrzeni lat i krajów w których rozwijała swoją filmową karierę. Poza historią życia Poli Negri na ekspozycji można zobaczyć portrety tej niezwykle urodziwej aktorki oraz plakaty z filmów, w których wystąpiła. 

Zapraszamy do obejrzenia jednej z największych wystaw o Poli Negri.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY