Środowe spotkania w Muzeum Zagłębia – czyli historia miasta w fotograficzno – plastycznej odsłonie

Środowe spotkania w Muzeum Zagłębia – czyli historia miasta w fotograficzno – plastycznej odsłonie

Wczorajsze spotkanie w ramach „Środowych spotkań…” rozpoczęło się na wystawie wnętrz stylowych w Pałacu Mieroszewskich, gdzie uczestnicy mogli podziwiać, m.in. obrazy z panoramą dawnego Będzina.

Było to wprowadzenie do zajęć pt. „Historia jednej fotografii”, w trakcie których uczestnicy zobaczyli stare zdjęcia miasta i wysłuchali historii z nimi związanych. Zajęcia miały uzmysłowić dzieciom, jak wiele dawnych opowieści, historii i ukrytych znaczeń kryć się może w jednym miejscu uwiecznionym na obrazie czy fotografii … i że należy chronić i zachowywać pamiątki z dawnych czasów, tj. stare zdjęcia, dokumenty, itp. Następnie uczestnicy rysowali ważne emocjonalnie dla nich miejsce: dawny Będzin, miasto, w którym mieszkają albo miejsce, które odwiedzili w czasie wakacji i opowiedzieli o nim jakąś ciekawą historię. Najlepsze prace i najbardziej interesujące wypowiedzi nagrodzono pamiątkami z widokami Będzina. 

W drugiej części zajęć, wesoła gromadka uwieczniła ważne dla Będzina obiekty w trójbarwnej kolorystyce. Charakterystyczne kolory występujące w identyfikacji wizualnej miasta, tj. czerwień, zieleń i błękit, pojawiały się na  każdej pracy plastycznej. Warsztaty wydzierankowe „Zabytki w barwach miasta” z okazji jubileuszu 660 lat Będzina, odbyły się w oparciu o wcześniej przygotowane szablony. Dzieci mogły wybrać jedną z wielu odsłon Zamku, Pałacu Mieroszewskich, kościoła Świętej Trójcy a także modernistycznego budynku dworca kolejowego.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY