Środowe spotkania w Muzeum Zagłębia „Śladami zabytków kultury żydowskiej”

Środowe spotkania w Muzeum Zagłębia „Śladami zabytków kultury żydowskiej”

W ostatnie wakacyjne zajęcia w ramach cyklu  „Środowe spotkania w Muzeum Zagłębia” zaplanowano spacer „Śladami zabytków kultury żydowskiej” oraz zwiedzanie  zamku z przewodnikiem.

Rodziny uczestniczące w zajęciach z dużym zainteresowaniem wysłuchały przewodnika, który w poszczególnych, odwiedzanych miejscach opowiedział im o życiu codziennym będzińskich Żydów, świętach żydowskich, zwyczajach szabasowych, ceremoniach pogrzebowych i kalendarzu żydowskim. Przybliżył również podstawowe zagadnienia związane z judaizmem. Uczestnicy odwiedzili miejsca, w którym stała przed II wojną światową synagoga będzińska, kirkut na Wzgórzu Zamkowym, dom w którym mieszkała Rutka Laskier i dom modlitwy Mizrachi.

Mimo dość trudnej tematyki zajęcia zainteresowały nawet najmłodszych uczestników, którzy zadawali mnóstwo pytań dotyczących nieznanych im zwyczajów i ceremonii. Wszyscy uczestnicy wypełnili też kartę aktywnego zwiedzania, odpowiadając na pytania związane z zabytkami kultury żydowskiej w Będzinie. Na koniec zwiedzili zamek w Będzinie i obejrzeli bogatą kolekcję broni. Można też było wejść na wieżę zamkową i podziwiać piękną panoramę miasta.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY