Narodowe Czytanie 2018

Narodowe Czytanie 2018

Tradycją, pielęgnowaną w Będzinie od 6 lat jest wrześniowe czytanie dzieł klasyki literatury polskiej, które odbywa się w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.


W tym roku Narodowe Czytanie zaplanowano 8 września, a główny inicjator przedsięwzięcia Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, tym razem zaprasza do świata szklanych domów, wiejskiego majątku w Nawłoci oraz koncepcji wiatru od Wschodu prezentowanych w powieści „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
W Będzinie nie zabraknie także odniesień do obchodzonego w 2018 roku stulecia odzyskania niepodległości oraz jubileuszu 660. rocznicy nadania przez króla Kazimierza Wielkiego praw miejskich Będzinowi. Wydarzenie odbędzie się na placu przed Miejską
i Powiatową Biblioteką Publiczną w Będzinie, której od 1946 roku, tj. roku, kiedy została założona książnica, towarzyszy Stefan Żeromski, jako patron. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Będzina, Łukasz Komoniewski.
Publiczne czytanie jednej z najważniejszych pozycji literatury polskiej rozpocznie się
o godzinie 16.00. Fragmenty "Przedwiośnia" przypomną włodarze miasta, mecenasi kultury, aktorzy, seniorzy oraz młodzież. Zaprezentowana zostanie wystawa edukacyjna oraz bezcenny w świecie kultury i tożsamości narodowej fragment wypowiedzi pisarza z 1924 roku, który jest jedną z dwóch zachowanych, zarejestrowanych wypowiedzi Stefana Żeromskiego, które zachowały się do dnia dzisiejszego. Będzie quiz ze znajomości lektury, muzyka inspirowana okresem międzywojennym oraz dawka wiedzy historycznej i literackiej przygotowana przez historyka Muzeum Zagłębia oraz pracowników będzińskiej biblioteki, głównych organizatorów wydarzenia. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję zapoznać się z wyjątkową wystawą „Stwory", której autorem jest Marcin Motłoch i jego kilkuletni syn Staś oraz poznać Antoninę Wiktorowicz, utalentowaną uczennicę Państwowej Szkoły Muzycznej
 im. F. Chopina w Będzinie.
Opisany w powieści świat buntu, miłości i dojrzewania w czasie trwania burzliwych wydarzeń historycznych, których zwieńczeniem było odzyskanie przez Polskę niepodległości „osłodzi” obecność pszczelarzy z Zagłębiowskiego Koła Pszczelarzy w Czeladzi oraz młodzieży z Gimnazjum nr 3 w Będzinie.

Organizatorem będzińskiego Narodowego Czytania jest Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, Muzeum Zagłębia oraz Urząd Miejski. Partnerem jest Gimnazjum nr 3 w Będzinie, Ośrodek Kultury oraz Antykwariat „Latarnik” z Czeladzi.
Narodowe Czytanie jest przedsięwzięciem organizowanym od 2012 roku. Jego celem jest popularyzacja czytania, zwłaszcza dzieł literatury polskiej oraz dbałość o piękno języka polskiego. Czytający goście swoim udziałem w wydarzeniu, nad którym patronat objęła Para Prezydencka, wspierają kulturę narodową zachęcając do częstszego sięgania po książki. Wszystkich posiadaczy „Przedwiośnia” zachęcamy do wyjęcia lektury z domowych biblioteczek i zdobycie okolicznościowej pieczęci upamiętniającej udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY