Europejskie Dni Dziedzictwa – Niepodległa dla wszystkich

Europejskie Dni Dziedzictwa – Niepodległa dla wszystkich

Tegoroczna 26. edycja EDD – wielkiego święta zabytków i tradycji regionów -  inspirowana jest 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

W 1918 roku, po 123 latach nasza Ojczyzna wróciła na mapę Europy. Organizatorzy w całej Polsce przygotowują szereg atrakcji związanych z tą szczególną dla nas wszystkich rocznicą. W naszym muzeum również nie zabraknie fascynujących historii i ciekawych wydarzeń. W najbliższą sobotę, tj. 15 września zapraszamy wszystkich do Pałacu Mieroszewskich. W programie spotkania znajdzie się prelekcja historyka przybliżająca czasy odbudowy państwowości polskiej na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Następnie zaplanowano grę terenową, która przybliży uczestnikom życie mieszkańców Pałacu w okresie dwudziestolecia międzywojennego, a na koniec najmłodsi wezmą udział w zajęciach plastycznych. W tym czasie ich rodzice będą mogli zwiedzić wraz z przewodnikiem  ekspozycje stałe w Pałacu.
Program:
11.00 - prelekcja historyka dotycząca 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przy wykorzystaniu zdjęć z regionu.
12.00 - zwiedzanie z przewodnikiem wystaw w Pałacu Mieroszewskich z wykorzystaniem fragmentów pamiętnika braci Krąkowskich Wspomnienie o Gzichowie i Zagłębiu Dąbrowskim z okresu 1913 – 1939 publikowanym w Zeszytach Zagłębiowskich. Konkurs dla uczestników, którzy będą odpowiadać na pytania dotyczące życia w Pałacu w tym okresie oraz identyfikować miejsca na zdjęciach.
13.00 - zajęcia plastyczne. Uczestnicy wykonają pracę plastyczną przedstawiającą godło państwowe, lub flagę Polski przy użyciu różnych materiałów plastycznych, takich jak kulki styropianowe, gazety, piórka, bibuła, włóczka, itp.

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY