Druga odsłona spotkania autorskiego z Lidią Stefek promująca książkę „AnieleNie” w Pałacu Mieroszewskich

Druga odsłona spotkania autorskiego z Lidią Stefek promująca książkę „AnieleNie” w Pałacu Mieroszewskich

Przed nami druga odsłona spotkania autorskiego z Lidią Stefek promująca książkę „AnieleNie”, która odbędzie się 4 października o godzinie 17.00 w Pałacu Mieroszewskich.

Po rozważaniach na temat aniołów w kontekście biblijnym zaprezentowanych przez Autorkę w części I, nadeszła pora na przyjrzenie się wizerunkom istot anielskich w dziedzinach artystycznych. Jaką drogę przejść musiały anioły na przestrzeni wieków, by niejednokrotnie utracić część swoich duchowych przywilejów czy prawie utożsamić się z panującą, świecką modą? Poznamy anioły od pierwotnego chrześcijaństwa aż do czasów, kiedy stały się produktami kultury popularnej, a ta znacznie spłyciła angelologię. Analizie zostaną poddane rzeźba, malarstwo, literatura oraz film. Spostrzeżenia będą wzmocnione teoriami hierarchii zastępów w świetle nauk Tomasza z Akwinu i Pseudo-Dionizego Areopagity, które pomogą uzmysłowić proces przenikania sfery sacrum i profanum.

Wszystko zostanie okraszone prezentacją współczesnego wizerunku istot anielskich zaproponowanego w ilustracjach do książki "AnieleNIE". Wykonała je Agnieszka Markowicz, malarka, rzeźbiarka, projektantka wnętrz i form przestrzennych, absolwentka UWM na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki. Artystka w swoich pracach odwołuje się do sztuki surrealistycznej, operuje symboliką, poddaje się wyobraźni i niekontrolowanemu doznaniu. Jak sama mówi - jej świat to "świat sztuki pełnej niespodzianek, światła i ciągłych marzeń o przyszłości."
Spotkaniu towarzyszyć będzie oczywiście anielska muzyka. Wystąpi utalentowana uczennica Szkoły Muzycznej w Będzinie - Anna Krzan.

"AnieleNIE" Lidii Stefek to dość śmiałe, a zarazem oryginalne wyobrażenia Autorki na temat aniołów, których istnienie w różnych sytuacjach splata się z mieszkańcami Będzina. Związane z nimi historie są pretekstem, by powiedzieć o nich samych, jak również zwrócić uwagę na wiele interesujących miejsc w naszym mieście.

Każdy uczestnik spotkania weźmie udział w loterii, której nagrodą będzie egzemplarz "AnieleNIA" z autografem Autorki. Będzie istniała również możliwość zakupu książki. Serdecznie zapraszamy.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY