1. Będziński Festiwal Fotografii już za nami!

1. Będziński Festiwal Fotografii już za nami!

29 września 2018 r. w Pałacu Mieroszewskich odbył się 1. Będziński Festiwal Fotografii, który honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski.

Od wczesnego popołudnia pałacowe wnętrza zmieniły się w miejsce spotkania z fotografią. Po uroczystym rozpoczęciu festiwalu przez Dyrektora Muzeum Zagłębia w Będzinie licznie zgromadzeni goście wysłuchali prezentacji Joanny Kobryń o historii fotografii i foto ciekawostkach. Później uczestnicy przenieśli się do niezwykle gościnnej i urokliwej Australii za sprawą prelekcji, jaką przygotowała Leokadia Krawiec - podróżniczka i fotograf, lecz jak sama o sobie mówi - amatorka. Kolejny wykład przygotowała Lidia Stefek - podróżniczka i pisarka, która opowiedziała o swoich foto - podróżach po Ameryce Południowej. Podczas tych obu prelekcji goście mogli posłuchać jak przygotować się fotograficznie do dalekich podróży, zobaczyć na fotografiach nowe i nieznane miejsca, krajobrazy czy egzotyczne gatunki zwierząt i ptaków.

Kolejny gość festiwalu - Radosław Kaźmierczak opowiedział o fotografii z perspektywy profesjonalisty. Przewrotny tytuł prelekcji Kaźmierczaka „Jak sfotografować Lyncha?” był przyczynkiem do wielu pytań dotyczących sprzętu, specyfiki pracy czy zawodowych upodobań. Fotograf wytłumaczył też na konkretnych przykładach jak szczegół po szczególe powstało wybrane zdjęcie.

O swoim projekcie pn. „Black And White Beauty” a także o kulisach fotografii modowej opowiedział Bastek Czernek. Podczas spotkania zainteresowani zobaczyli kilka filmów prezentujących kulisy sesji fotograficznych, a także dowiedzieli się jak i gdzie autor zrealizował swój projekt „Black And White Beauty”. W duecie z Bastkiem Czerniem jako gość specjalny wystąpiła Pin Up Candy, która opowiedziała o pracy z aparatem fotograficznym z perspektywy modelki, a także o własnych doświadczeniach i współpracy z wieloma znanymi fotografami mody.

Na 1. Będzińskim Festiwalu Fotografii poza niezwykle ciekawymi prelekcjami organizatorzy przygotowali między innymi spotkanie z Tomaszem Woźniakiem, niezwykle zdolnym fotografem, który opowiadał zainteresowanym jak zorganizować sobie w domu mini studio, a także w specjalnie do tego celu zaaranżowanym miejscu wykonywał profesjonalne zdjęcia portretowe z użyciem studyjnego sprzętu fotograficznego.

Uczestnicy mogli obejrzeć wystawy zdjęć Bastka Czernka, Radosława Kaźmierczaka i Tomasza Woźniaka.

Dodatkową atrakcją dla uczestników 1. Będzińskiego Festiwalu Fotografii była możliwość wylosowania nagród - egzemplarza książki - powieści Lidii Stefek pt. „Strachy” oraz oprawionego zdjęcia autorstwa Tomasza Woźniaka.

Serdecznie dziękujemy licznie przybyłym gościom za obecność na festiwalu i zapraszamy do udziału w kolejnych fotograficznych wydarzeniach w Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z 1. Będzińskiego Festiwalu Fotografii.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY