Wernisaż wystawy „Droga do niepodległej. Listopad 1918 roku w Zagłębiu Dąbrowskim”

Wernisaż wystawy „Droga do niepodległej. Listopad 1918 roku w Zagłębiu Dąbrowskim”

Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski zaprasza na otwarcie wystawy „Droga do niepodległej. Listopad 1918 w Zagłębiu Dąbrowskim”, które odbędzie się 7 listopada 2018 r. o godz. 10.00 w Pałacu Mieroszewskich.

 

Ekspozycja powstała z okazji obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawa na poszczególnych planszach obrazuje przebieg wydarzeń z jesieni 1918 w miastach Zagłębia Dąbrowskiego - Będzinie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Siewierzu, Sławkowie, Sosnowcu i Zawierciu. Oprócz informacji tekstowych opisujących historyczne fakty z tamtego okresu, zamieszczono również archiwalne fotografie z wymienionych miejscowości, ważnych dla nich postaci oraz dokumentów.

Ekspozycja została opracowana dzięki współpracy wielu instytucji kultury z całego regionu. Organizatorami wystawy jest Instytut Zagłębia Dąbrowskiego oraz Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu, przy współpracy z Muzeum „Saturn” w Czeladzi, Muzeum „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu, Miejsko-Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Siewierzu, Miejskiego Ośrodka Kultury w Sławkowie, Archiwum Państwowego w Katowicach, Książnicy Cieszyńskiej w Cieszynie, Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, Sejmiku Województwa Śląskiego i Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Wystawę będzie można oglądać w naszym mieście:

Pałac Mieroszewskich: 7 listopada - 19 listopada 2018 r.

Urząd Miejski w Będzinie: 20 listopada – 10 grudnia 2018 r.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna: 11 grudnia – 31 grudnia 2018 r.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY