Andrzejki w muzeum

Andrzejki w muzeum

Święty Andrzej to patron małżeństw i orędownik zakochanych, dlatego w wieczór poprzedzający dzień św. Andrzeja, tj. 29.listopada, na wsiach organizowano tradycyjnie wróżby andrzejkowe.

Niegdyś miały one wyłącznie matrymonialny charakter. We wróżbach brały udział tylko niezamężne dziewczęta, chcące dowiedzieć się czy w najbliższym roku wyprawią wesele. Ich męskim odpowiednikiem były katarzynki odbywające się w wigilię dnia św. Katarzyny.

Muzeum Zagłębia już wczoraj rozpoczęło cykl spotkań andrzejkowych w Pałacu Mieroszewskich. Na pierwszych zajęciach gościliśmy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Dąbrowy Górniczej, którym bardzo zależało na tym, aby poznać imię swojej wybranki bądź wybranka. Uczestnicy poznali tradycje ludowe związane z tym okresem oraz niezliczoną liczbę dawnych sposobów na wróżenie. Dowiedzieli się, jak wróżyć z drewienek, korali, chusteczek, skórki jabłka, różnych przedmiotów ukrytych pod niecką lub przetakiem, co oznacza różaniec a co bukiet i obrączka, oraz co nam może powiedzieć szczekanie psa o kandydacie na męża. Główną atrakcją programu był jednak wspólny udział we wróżbach takich jak: lanie wosku, wróżenie z przekładanych butów i przedmiotów ukrytych pod miseczkami. Uczestnicy dowiedzieli się kto pierwszy znajdzie małżonka, kto zdobędzie bogactwo w przyszłym roku, a kto spędzi czas na modlitwie. Wiele radości sprawiła interpretacja przyszłości z cienia woskowej figurki rzucanego na ścianie oraz z wróżby, która miała zdradzić imię ukochanego.


Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY