Promocja nowego wydawnictwa Muzeum Zagłębia

W Pałacu Mieroszewskich odbyła się dzisiaj ważna dla muzeum uroczystość – promocja monografii instytucji pt. „Muzeum Zagłębia w Będzinie , 1916 – 1956 – 2016 ” autorstwa Bernarda Szczecha - historyka, wieloletniego muzealnika oraz autora wielu publikacji dotyczących historii Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.

Monografia podsumowuje przeszło 60 lat działalności naszej placówki - bogaty dorobek instytucji, najważniejsze wystawy, nagrody i wyróżnienia oraz historię poszczególnych obiektów. Została wydana z okazji 60. rocznicy powstania Muzeum Zagłębia, 660-lecia nadania praw miejskich Będzinowi oraz stulecia będzińskiej ochrony zabytków.

Autor publikacji bardzo ciekawie opowiedział o pracy nad zbieraniem materiałów do wydawnictwa, o początkach muzeum i ludziach którzy je tworzyli. Wielokrotnie też podkreślał wyjątkowość Będzina, jako miasta, które może się poszczycić ciekawą historią i wieloma unikatowymi zabytkami, będącymi atrakcją turystyczną, historyczną i kulturową w regionie. Pan Bernard ciepło też wspominał swoją pracę w Muzeum Zagłębia.

Spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście i młodzież z będzińskich szkół upłynęło w miłej atmosferze. Nie zabrakło też części artystycznej. Na początek i koniec spotkania zaplanowano koncert autorski zagłębiowskiego „barda” Zbigniewa Tepera z akompaniamentem Mateusza Prześlaka pt. „Reminiscencje Będzińskie”. Zaprezentowane utwory nawiązywały do bogatej historii miasta, legend będzińskich a nawet samego aktu lokacji miasta. Ten oryginalny pomysł na promocję będzińskiej historii spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności. Spotkanie poprowadziła dyrektor Muzeum Wioletta Lisowska.

Wydawnictwo jest już do nabycia w kasach Muzeum Zagłębia