Nowa makieta Pałacu Mieroszewskich

W Pałac Mieroszewskich można już podziwiać imponujących rozmiarów model pałacu i jego otoczenia, wykonany przez zaprzyjaźnionego od wielu lat z muzeum modelarza p. Marka Orłowskiego, który niedawno odszedł od nas po ciężkiej chorobie.

Marek Orłowski zawodowo zajmował się scenografią, współpracował z teatrami w regionie, wykonywał elementy scenograficzne m.in. do spektakli w Teatrze Rozrywki i Teatrze Dzieci Zagłębia. Jego pasją była historia żeglugi morskiej, toteż wiele prac to właśnie modele statków z różnych okresów.

Autor makiety dołożył wszelkich starań, aby oddać wygląd całego założenia pałacowo – parkowego z początku XVIII w. Od frontu rozciąga się rozległy podjazd z dekoracyjnym gazonem, od zachodu park z alejkami. Pałac Mieroszewskich jest typową siedzibą szlachecką z początku XVIII w. wzorowaną na pałacach francuskich tzw. założenie między dziedzińcem a ogrodem. Modelarz przy pracy korzystał z dostępnych planów i rycin, konsultował się też z historykami. Pieczołowicie odtworzone zostały wszelkie szczegóły barokowo – klasycystycznego Pałacu na Gzichowie, otaczającego go parku i oficyn gospodarczych. Model wykonany został bardzo starannie. Praca nad nim zajęła kilka miesięcy. Makietę o rozmiarach 120 x 233, która wspaniale oddaje urok tego miejsca wykonano ze sklejki, drewna, gąbki i papieru. Makieta pomocna będzie w czasie zajęć muzealnych i oprowadzania, przybliżając wygląd poszczególnych elementów założenia

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY