Eksponat miesiąca - marzec 2019

Eksponatem marca, prezentowanym przez Muzeum Zagłębia w Będzinie, jest kamień z 1588 roku, upamiętniający tzw. traktaty będzińsko- bytomskie, podpisane już w kolejnym roku.

Było to porozumienie pomiędzy przedstawicielami Zygmunta III Wazy (reprezentowanego m.in. przez kanclerza Jana Zamoyskiego), a Maksymilianem Habsburgiem, który został pokonany w bitwie pod Byczyną. Obaj pochodzący z monarszych rodów, byli kandydatami do polskiego tronu, wybranymi równocześnie przez szlachtę, podczas trzeciej wolnej elekcji. Po przegranej bitwie- Maksymilian Habsburg został uwięziony na będzińskim Zamku. Natomiast w rokowaniach pomiędzy pretendentami do tronu, pertraktował m.in. Ippolito (Hipolit) Aldobrandini, wówczas legat papieski. W późniejszym okresie on sam został ogłoszony papieżem jako Klemens VIII. Dzięki podpisanym traktatom Maksymilian zrzekł się tronu, na rzecz Zygmunta III Wazy. Wspomniany kamień, będący zabytkiem miesiąca, był pierwotnie umieszczony na zewnątrz styku murów będzińskiego Zamku. Dopiero w późniejszych czasach został on przeniesiony do kasztelu i wyeksponowany na parterze obiektu. Jest to najstarszy, ruchomy zabytek, wywodzący się bezpośrednio z tego miejsca.