Zapraszamy na wernisaż wystawy "Ostatnia Barbórka - historia górnictwa węglowego w Zagłębiu Dąbrowskim"

Serdecznie zapraszamy w najbliższy piątek 31 maja 2019 r. o godzinie 17:00 na wernisaż wystawy pt. „Ostatnia Barbórka - historia górnictwa węglowego w Zagłębiu Dąbrowskim”.

Wystawę swoim patronatem objął Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski. Atrakcją wernisażu będzie koncert Górniczej Orkiestry Dętej KWK „Sośnica”, który rozpocznie się o godzinie 16:30.

„Górniczy stan hej niech nam żyje, niech żyje nam górniczy stan...”

Niech słowa hymnu górniczego wprowadzą wszystkich odwiedzających w klimat niezwykłej wystawy przygotowanej przez Muzeum Zagłębia w Będzinie wraz z SITG Oddział Sosnowiec pt. „Ostatnia Barbórka - historia górnictwa węglowego w Zagłębiu Dąbrowskim”. Ponad rok przygotowań zaowocował stworzeniem niezwykłej, oryginalnej i spektakularnej ekspozycji, która na długo pozostanie w pamięci odwiedzających.

Na wystawie zaprezentowane zostaną niezwykłe rekonstrukcje oraz eksponaty nawiązujące zarówno do historii górnictwa węglowego na terenach Zagłębia Dąbrowskiego jak i te ukazujące niezwykły trud i etos pracy w kopalni węgla kamiennego.

Niezwykłą atrakcją wystawy będzie możliwość nie tylko obejrzenia eksponatów w gablotach ale także kontakt z żywą historią - zwiedzający będą mieli możliwość obejrzenia m.in. rekonstrukcji łaźni łańcuszkowej czy wcielenia się w rolę sygnalisty szybowego.

Do powstania wystawy przyczynili się m.in. SITG Oddział Sosnowiec, Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A., Polska Grupa Górnicza S.A. KWK Bolesław Śmiały, Izba Tradycji KWK Bolesław Śmiały, Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej oraz prywatni kolekcjonerzy i pasjonaci górnictwa węglowego.

Wystawa potrwa do 31 lipca 2019 r. i można ją oglądać w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie, ul. Gzichowska 15.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY