„W białych pióropuszach maszerują górnicy...” - wernisaż wystawy „Ostatnia Barbórka - historia górnictwa węglowego w Zagłębiu Dąbrowskim”

Koncert Górniczej Orkiestry Dętej KWK „Sośnica” rozpoczął uroczysty wernisaż wystawy „Ostatnia Barbórka - historia górnictwa węglowego w Zagłębiu Dąbrowskim” - wystawę swoim patronatem objął Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski.

 

Park przy Pałacu Mieroszewskich wypełnił się przepięknymi melodiami popularnych utworów w wykonaniu orkiestry górniczej. Sama dekoracja Pałacu nawiązywała swoim wyglądem do górniczych spotkań. Dominowały zielono - czarne barwy i symbole górnicze - młot i kilof.

Wernisaż swoją obecnością zaszczycili znamienici goście - przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Będzinie, reprezentanci Braci Górniczej - dyrektorzy generalni, prezesi firm i spółek górniczych, byli i obecni górnicy wraz z rodzinami oraz przyjaciele Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Po uroczystym przywitaniu gości przez Panią Dyrektor Muzeum Zagłębia w Będzinie Wiolettę Lisowską i słowach wstępu kuratorów i pomysłodawców wystawy - Joanny Kobryń, Adama Sygacza i Leszka Skrzypca z SITG zebrani odśpiewali Hymn Górniczy w asyście orkiestry górniczej. Goście - górnicy uświetnili spotkanie ciekawymi rozmowami i opowieściami o pracy w kopalniach i historii górnictwa na terenie Zagłębia Dąbrowskiego i Śląska.

Samą wystawę otworzyła Pani Wiceprezydent Miasta Będzina Aneta Witkowska - Złocka, która dzwonem sygnalisty wybiła potrójny dźwięk symbolicznie rozpoczynając zwiedzanie ekspozycji.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy, która potrwa do 31 lipca 2019 r. oraz obejrzenia galerii zdjęć z wernisażu.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY