Frak mundurowy. Eksponat miesiąca - czerwiec

Eksponat miesiąca to mundurowy frak paradny młodszego oficera 3 Pułku Piechoty Liniowej Królestwa Polskiego z lat 1815- 1831. Należał on według tradycji rodzinnej do Gustawa Saryusz- Wolskiego herbu Jelita,  podporucznika wspomnianego  pułku. Został on podarowany naszej placówce przez krewnego użytkownika munduru, pana  Ryszarda Wolskiego z Sosnowca  w 1956 roku i wyeksponowany na będzińskim Zamku, gdzie pozostaje do dnia dzisiejszego.  Frak charakteryzuje się granatowo- żółtymi barwami  i srebrzonymi guzikami, z napisem na rewersie „MYNHEIMER w WARSZA”. Strój posiada też metalowe naramienniki , bawełnianą podszewkę, usztywnienia z płótna lnianego, a pod połami lnianą podszewkę.
Wspomniany frak stał się z powodzeniem  istotnym elementem prestiżowego, programu edukacyjnego. Mianowicie uczennice Szkoły Podstawowej nr 13 im. Huberta  Wagnera w Będzinie- Maja Biskupska i Matylda Maciejewska, pod opieką nauczycielek- mgr Anny Samsonowicz  i mgr Barbary Żółkiewicz, zostały laureatkami ogólnopolskiego projektu „Historia: Poszukaj” w ramach programu „Historionauci”, organizowanym m.in.  przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Będzińskie uczennice opisując wspomniany eksponat (spośród nadesłanych 65 prac z całej Polski) oraz dorabiając do niego wymaganą regulaminem, część  wyimaginowanej historii,  zakwalifikowały się do finału konkursu. Tutaj wśród 14 finalistów, zaprezentowany frak mundurowy  z Będzina  zajął pierwsze miejsce w Polsce. Związana z nim realna historia i próba jego ożywienia  poprzez fabularyzowaną narrację, zdobyły największe uznanie, spośród zgłoszonych z całego kraju  eksponatów. Można się  przekonać o   poznając szczegóły, klikając w link: https://www.historiaposzukaj.pl/miejsca,906,historionauci_frak.html
Bardzo nas cieszy, że nasze Muzeum mogło włączyć się w projekt, który zakończył się takim sukcesem. Uczennicom będzińskiej SP nr 13 oraz ich opiekunkom serdecznie gratulujemy!                                                    Turystów zaś zapraszamy do obejrzenia w będzińskim Zamku eksponatu , który okazał się dzięki „Historionautom” najlepszy w Polsce. Gorąco zachęcamy również do zapoznania się innymi  zgromadzonymi w  tym miejscu ciekawymi  muzealiami.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY