Wernisaż wystawy prac Barbary Chmery "Uroczysko" - relacja

W upalne popołudnie 14 czerwca sale Pałacu Mieroszewskich wypełniły odgłosy cykających świerszczy, a nad głowami gości swoimi jedwabnymi skrzydłami trzepotały ćmy. O godzinie 17 rozpoczął się tu wernisaż wystawy magicznych prac Barbary Chmery - "Uroczysko".

 

Prace tej wyjątkowej kobiety są przesiąknięte magią codziennego, sielskiego życia. Jako zodiakalna Ryba, Barbara Chmera najlepiej czuła się we własnym, fantastycznym świecie pełnym wodnych stworzeń o niesamowitych kształtach, wśród tataraku i zapachu porannej mgły. Kochała morze, nieoczywiste i nieodkryte. Swój świat marzeń i fantazji Artystka przeniosła do rzeczywistości poprzez swoją sztukę. Więcej o inspiracjach artystki i odbiorze jej sztuki opowiedziała kurator wystawy Marta Paśnik, a swoim klimatycznym występem czarowali zebranych Irmina Barczewska - Garus i Zbigniew Garus, wykonując piosenki z repertuaru między innymi Elli Fitzgerald, Nata King Cole'a i Johna Coltrane'a.

Po akcencie muzycznym, miłośnicy twórczości Barbary Chmery, autorki przepięknych makat przedstawiających sceny z magicznych łąk, pól i podmokłych lasów, oraz glinianych rzeźb inspirowanych dzikim ptactwem i życiem na wsi, mogli zanurzyć się na chwilę w najbardziej skrywanych i tajemniczych fragmentach podmokłego lasu, i cieszyć się sztuką przy akompaniamencie śpiewu żab i świerszczy.

Wystawę "Uroczysko" będzie można oglądać do 28 lipca 2019 r. Serdecznie zapraszamy!

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY