Trzeci dzień Wakacyjnych Warsztatów Muzelanych

Kolejny dzień zajęć wakacyjnych w naszym muzeum upłynął pod znakiem będzińskiego średniowiecza. Z prezentacji rozpoczynającej spotkanie uczestnicy dowiedzieli się, co z tej odległej epoki zachowało się na - lub pod powierzchnią ziemi i jest nadal do obejrzenia. Następnym punktem programu były warsztaty, podczas których dzieci wykonały kolie z ulepionych własnoręcznie kolorowych paciorków ozdobioną miedzianą, repusowaną zawieszką - lunulą. Taki naszyjnik pasuje "jak ulał" do uszytej na modłę średniowieczną sukienki i można tak wystąpić na którymś z licznie ostatnio organizowanych festynów, czy pokazów rycerskich. O rycerzach traktowała druga część zajęć, która miała miejsce w Zamku. Uczestnicy muzealnych zajęć mogli przekonać się jak poprzez pazia oraz giermka, młody mężczyzna mógł zostać pasowany na rycerza. Uczestnicy zajęć zobaczyli jak wyglądała zbroja rycerska, z jakich elementów się składała oraz jakiej broni używał rycerz. Dzieci dowiedziały się także, jakimi zasadami musiała się kierować w swym postępowaniu osoba, chcąca wstąpić do stanu rycerskiego. Zwieńczeniem zajęć było rozwiązywanie krzyżówek związanych ze średniowieczną tematyką.