Ostatnie spotkanie w ramach „Środowych spotkań w Muzeum Zagłębia”

Ostatnie zajęcia rozpoczęły się na dziedzińcu zamkowym, gdzie uczestnicy odnaleźli list burgrabiego będzińskiego zamku – Mikołaja Kornicza - Siestrzeńca. Z listu dowiedzieli się, jakie zadania należy wykonać, aby znaleźć miejsce ukrycia skarbu.

Zwiedzając wraz z przewodnikiem wystawę broni starali się wskazać jak najwięcej wizerunków zwierząt, które zdobią eksponaty prezentowane w zamku. Lwy, jelenie, hydry, orły i „smoki” stanowią częsty motyw dekoracji zamków przy broni palnej, rękojeści szabli, rapierów, itp. Trzeba było wykazać się nie lada spostrzegawczością, gdyż są to nieraz bardzo drobne elementy zdobnicze. Następnie „uporządkowały” zbiory zamkowe i pałacowe, ułożyły na czas puzzle, wskazały zmiany jakie zaszły w bryle zamku od czasów Mathisa Gerunga, który uwiecznił Będzin na XVI wiecznej weducie. Po wypełnieniu wszystkich zadań, „zaginiony” skarb” Kornicza odnaleziony został w kasie zamkowej. Osoby, które zdobyły największą ilość punktów mogły jako pierwsze wybrać sobie pamiątki.
W kolejnej części zajęć zaplanowano warsztaty poświęcone dawnej fotografii. Wakacyjne warsztaty w muzeum dobiegły końca, dlatego aby upamiętnić czas beztroski każdy uczestnik spotkania mógł wykonać własne zdjęcie oprawione w stylu carte de visite. W rozświetlonych promieniami słońca pałacowych wnętrzach dzieci i dorośli świetnie się bawili. A kto nie daje tym słowom wiary niech obejrzy galerię zdjęć.
Zapraszamy na warsztaty muzealne już w roku szkolnym.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY