Europejskie Dni Dziedzictwa – Polski splot

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza 14 i 15 września na Europejskie Dni Dziedzictwa, które w 2019 r. odbędą się pod hasłem „Polski splot”. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

 

W programie :
14 września 2019 | sobota, Pałac Mieroszewskich
14:00 wykład z prezentacją multimedialną pt. Styl narodowy w architekturze niepodległego Będzina. Po 1918 roku architekci oraz urbaniści kierowali się ideami piękna, funkcjonalności, tożsamości oraz poczuciem dumy. Bazując na tych wartościach budowali Polskę niepodległą, tworzyli architekturę w stylu narodowym. Słuchacze podczas wykładu poznają znaczenie terminu styl narodowy, dowiedzą się, do jakich w Polsce sięgał tradycji, a przede wszystkim zapoznają się z przykładami architektury Będzina z okresu międzywojennego.
Wykładowi będzie towarzyszyć wystawa fotografii Henryka Poddębskiego, jednego z najwybitniejszych polskich fotografów XX wieku uprawiających fotografię krajoznawczą a także reportażową.

15 września 2019 | niedziela, Pałac Mieroszewskich
10.00 wykład połączony z prezentacją multimedialną pt. Mozaika narodowa i religijna Będzina w okresie międzywojennym. Prelekcja na temat zróżnicowania narodowościowego, religijnego i kulturowego Będzina w dwudziestoleciu międzywojennym.
11.00-13.00 spacer po Będzinie połączony z oprowadzaniem po najważniejszych miejscach związanych m.in. z dziejami ludności żydowskiej miasta. Uczestnicy wydarzenia odwiedzą zabytki, miejsca pamięci i inne obiekty, które na trwałe wpisały się w wielokulturową historię miasta.
Miejsce zbiórki: przed Pałacem Mieroszewskich.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY