14 i 15 września 2019 roku odbyły się zajęcia zorganizowane przez Muzeum Zagłębia w Będzinie z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa.

W sobotę w Pałacu Mieroszewskich można było posłuchać wykładu połączonego z prezentacją multimedialną pt. "Styl narodowy w architekturze niepodległego Będzina".

Historyk sztuki Muzeum Zagłębia opowiedziała między innymi o tym czym kierowali się w swojej pracy architekci i urbaniści po 1918 roku, oraz jak poprzez swoje projekty budowali poczucie narodowej dumy i tożsamości. Ciekawostką była możliwość obejrzenia albumu wydanego w 1928 roku z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w którym znalazły się również zdjęcia i wzmianki o Będzinie. Wykładowi towarzyszyła wystawa fotografii Henryka Poddębskiego, jednego z najwybitniejszych polskich fotografów XX wieku zajmujących się fotografią krajoznawczą a także reportażową.

Słoneczna niedziela była natomiast idealnym pretekstem aby przyjść do Pałacu Mieroszewskich na wykład pt. "Mozaika narodowa i religijna Będzina w okresie międzywojennym", który połączony był ze spacerem po Będzinie i oprowadzaniem po najważniejszych miejscach związanych m.in. z dziejami ludności żydowskiej miasta. Licznie zgromadzeni uczestnicy wydarzenia odwiedzili zabytki, miejsca pamięci i inne obiekty, które na trwałe wpisały się w wielokulturową historię miasta.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY