Muzeum Zagłębia w Będzinie oraz Fundacja Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek ogłasza konkurs na „Gwiazdę kolędniczą”.

Konkurs skierowany jest do uczniów przedszkoli, uczniów szkół podstawowych i średnich oraz osób dorosłych.

Wybrane gwiazdy zaistnieją w dekoracji Koncertu Galowego XXVI Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w kościele Nawiedzenia NMP w Będzinie – Syberce.

Dawniej na wsiach po świętach Bożego Narodzenia pojawiały się grupy kolędników, które odwiedzały gospodarstwa z życzeniami pomyślności w Nowym Roku. W zamian za życzenia urodzaju, szczęścia i powodzenia, gospodarze obdarowywali kolędników świątecznymi smakołykami lub drobnymi datkami pieniężnymi. Często spotykane było kolędowanie z gwiazdą, którą w tradycji chrześcijańskiej wiązano z gwiazdą betlejemską. Wykonywano ją z kolorowego papieru, od środka podświetlano i ozdabiano wycinankami, pomponami, frędzlami, itp.

Żywe kolędowanie jest jeszcze spotykane w niektórych miejscowościach naszego kraju. Organizatorzy konkursu na „Gwiazdę kolędniczą" chcieliby utrwalać i upowszechniać regionalną tradycję kolędniczą, pogłębiając identyfikację ze swoją "Małą Ojczyzną".

Szczegóły w regulaminie konkursu. Zachęcamy do udziału.

 

Regulamin

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY