Eksponat miesiąca

W zbiorach Działu Sztuki Muzeum Zagłębia jest taki jeden intrygujący obraz o tajemniczym tytule „7 t* 1 km* 1 r.”. Kompozycja przedstawia zamek będziński, gdzie tło i warownia są namalowane ciemnymi wręcz „brudnymi” barwami.

Artysta nałożył grubo farbę stosując linie diagonalne, co sprawia efekt ruchliwości i małej przejrzystości powietrza. Jedyną, przebijającą się barwą niosącą optymizm jest zieleń zarośli wokół muru zamkowego.

Autor pracy Ryszard Twardoch - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - namalował ten niezwykły obraz pod koniec lat 70. XX wieku. Wtedy powietrze atmosferyczne w Zagłębiu było bardzo zanieczyszczone ze względu na działalność wielu zakładów przemysłowych. Z całą pewnością zamieszkiwanie terenów, gdzie stężenia zanieczyszczeń były wysokie bardzo obniżało komfort życia i miało negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Trzeba podkreślić, że artyści często w swych dziełach chcieli zwrócić uwagę na różne problemy dotyczące życia człowieka, tak też było w tym przypadku. Czas już na rozszyfrowanie tytułu obrazu 7 t *1km*1 r, czyli 7 ton pyłów przypadających na 1 kilometr powierzchni w ciągu jednego roku kalendarzowego.