Wróżby andrzejkowe i katarzynkowe

W tradycyjnej kulturze ludowej jesień i zima to czas zalotów, dobierania się w pary, a tym samym wróżb o charakterze matrymonialnym. 29. listopada, w wigilię dnia św. Andrzeja, niezamężne panny organizowały spotkania, w czasie których wróżono z butów, przedmiotów ukrytych pod przetakiem, wosku, korali, skórki jabłka, słomy wyciągniętej ze strzechy., itd., itp.

Wróżb było całe mnóstwo. Wszystkie jednak dotyczyły zamążpójścia. Miały odpowiedzieć na pytania: czy dziewczyna w najbliższym czasie znajdzie męża, jaka będzie pierwsza litera jego imienia, czy będzie to kawaler, rozwodnik czy wdowiec, z której strony nadejdzie wybranek …. W niektórych wróżbach ważną rolę odgrywały zwierzęta, np. szczekanie psa wskazywało kierunek, z którego przyjdzie jej przyszły narzeczony, gąsior wpuszczony do izby wybierał wśród pierożków przygotowanych przez dziewczęta wskazując tą, która jako pierwsza wyprawi wesele. Wróżby matrymonialne towarzyszyły również katarzynkom. 24 listopada – w wigilię św. Katarzyny wróżyli sobie chłopcy najczęściej z karteczek z imionami dziewcząt, które wkładało się pod poduszkę. Niektóre karteczki były puste, co oznaczało, że kawaler nie znajdzie w najbliższej przyszłości kandydatki na żonę. Wielką wagę przykładano również do snów, które śniły się w wigilię św. Katarzyny i św. Andrzeja.

W naszym muzeum już rozpoczęliśmy przygotowania do andrzejek. Uczestnicy dzisiejszych warsztatów znają już wszystkie sposoby aby dowiedzieć się czegoś o swoim przyszłym wybranku czy wybrance. Wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć jak kiedyś wróżono albo poznać swoją przyszłość, zapraszamy na warsztaty.

Zapisy na zajęcia przyjmowane są w Dziale Edukacji pod nr 32 267 77 07, wew. 28

Koszt zajęć – 60 zł od grupy do 30 osób, czas trwania – ok. 1 godziny

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY