Andrzejki – ostatni dzień warsztatów

29 listopada - wigilia dnia św. Andrzeja - to tradycyjnie dzień wróżb. Dawniej w spotkaniach uczestniczyły wyłącznie panny, które chciały się dowiedzieć, czy w najbliższym roku znajdą kandydata na męża.

Dzisiaj andrzejki przekształciły się we wspólną zabawę taneczną, w której uczestniczą przedstawicie obu płci, w różnym wieku, w tym małżeństwa, wdowy, wdowcy, a same wróżby utraciły swój pierwotny matrymonialny charakter. Często dotyczą powodzenia, kariery, majątku ….

Uczestnicy warsztatów „Wróżby andrzejkowe i katarzynkowe”, które odbywały się w naszym muzeum, w tym tygodniu poznali najbardziej popularne sposoby na poznanie swojej przyszłości - lali wosk, wróżyli z przedmiotów ukrytych pod miseczkami, przestawiali buty od ściany do progu, chcąc dowiedzieć się kto z nich pierwszy zmieni stan cywilny. Część wróżb będą mogli wykorzystać powtórnie dzisiaj wieczorem.

Wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć jak kiedyś wróżono w andrzejki zapraszamy na warsztaty w przyszłym roku.