Wystawa pokonkursowa XVIII edycji konkursu „Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej”

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza do zwiedzania wystawy pokonkursowej „Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej”. Wystawa prezentuje prace wykonane na coroczny konkurs organizowany przez Szkołę Podstawową nr 10 w Będzinie, będzińską parafię św. Trójcy i Muzeum Zagłębia.

W 2019 r. konkurs organizowany jest już po raz osiemnasty. Patronat nad konkursem objął biskup sosnowiecki ks. dr Grzegorz Kaszak oraz dziekan dekanatu będzińskiego ks. Andrzej Stępień. Od lat konkurs przybliża tradycje świąt Bożego Narodzenia, jednocześnie sprawiając dzieciom wiele radości i przyczyniając się do ich rozwoju artystycznego. Uczestnicy wykazują się niezwykłą pomysłowością w zakresie konstrukcji i zastosowanych materiałów.
Muzeum Zagłębia w Będzinie jak co roku ufundowało specjalną nagrodę za wykorzystanie elementów regionalnych i ludowych z obszaru Zagłębia Dąbrowskiego. Tym razem otrzymała ją szopka wykonana przez Klaudię Bartuzi, uczennicę klasy VI Szkoły Podstawowej nr 10 w Będzinie.
Wystawie prac konkursowych towarzyszy ekspozycja ruchomej szopki ze zbiorów Muzeum Zagłębia, która została wykonana przez Adama Szczepaniaka z Sosnowca w latach 1985-1989. Szopka posiada kilkadziesiąt ruchomych figur przedstawiających ludzi oraz zwierzęta. Wszystko przyozdobione jest świetlną iluminacją, a całość stanowi niewątpliwą atrakcję zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Wystawę można zwiedzać codziennie, od wtorku do niedzieli, w godzinach od 12.00 do 14.00, w okresie od 19.12.19 do 12.01.20 r. w Oficynie Południowej przy Pałacu Mieroszewskich. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny. W celu obejrzenia wystawy należy zgłosić się do Pałacu Mieroszewskich.

 

 


Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY