Dni rodzinne w Muzeum Zagłębia

Uczestnicy ostatniego spotkania w ramach „Dni rodzinnych w Muzeum Zagłębia” rozpoczęli zajęcia od poznania tradycji i kultury żydowskiej. Obejrzeli judaika na wystawie historycznej w zamku po czym zwiedzili wraz z przewodnikiem dom modlitwy Mizrachi. Na ścianach mogli podziwiać obok widoków Ziemi Świętej i symboli 12 plemion Izraela również cykl znaków zodiaku.

W judaizmie istnieje zakaz przedstawiania postaci ludzkiej, toteż zamiast znanych nam symboli bliźniąt, panny czy wodnika na ścianach namalowano dwa gołębie, różę i studnię. Na koniec spotkania, w czasie warsztatów w Pałacu Mieroszewskich, dzieci rysowały swoje znaki zodiaku, stosując się do zasad, które obowiązują wyznawców judaizmu. Najgorzej miał strzelec – ponieważ tego znaku brakuje w domu modlitwy. Z pomocą jednak przyszły zdjęcia przedstawiające kusze ze zbiorów zamkowych. To właśnie kusza lub łuk były symbolem strzelca.

W części poświęconej paleolitycznemu malarstwu jaskiniowemu nasi goście obejrzeli prezentację multimedialną, traktującą o specyfice badań archeologicznych nad tą odległą epoką. Odkrycia poczynione głównie w pierwszej połowie ubiegłego stulecia, które ukazały światu malowidła na ścianach francuskich i hiszpańskich jaskiń, przybliżyły współczesnym ten zaginiony świat myśliwych z okresu mroźnego plejstocenu. Patrząc na kolorowe wizerunki wymarłych dawno zwierząt, uczestnicy zapoznali się z procesem ich powstawania i technikami stosowanymi przez twórców z epoki kamienia malujących "ziemią". Podczas warsztatów mieli okazję sami popróbować trudnej sztuki szkicowania węglem i rozprowadzania farb palcam.
po nierównej powierzchni wapiennych płytek.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY