Zabytek miesiąca - płaskorzeźba

Zabytkiem miesiąca jest płaskorzeźba przedstawiająca Apolla w otoczeniu Gracji i Muz. W samym środku grupy kobiet widoczne są Gracje, czyli boginie wdzięku, piękna i radości.

Wśród Muz baczny widz dostrzeże Kalliope – patronkę pieśni bohaterskich trzymającą tabliczkę i rylec do pisania, Klio - opiekunkę historii ściskającą zwój pergaminu. Na flecie gra opiekującą się liryką Eutrepe. Tematem tego mitu jest sztuka, dlatego w tym przedstawieniu nie może zabraknąć Erato patronującej pieśni miłosnej, Uranii zajmującej się astronomią. Z rekwizytem komicznej maski rozpoznajemy Taleję, zaś Melpomene przypisana jest smutna maska. Taniec reprezentuje Terpsychora, a hymny i pieśni religijne Polihymnia.  Oczywiście całej scenie przypatruje się Apollo, który przede wszystkim jest bogiem muzyki i poezji.
Płaskorzeźba została wykonana na podstawie rzeźby klasycystycznej dłuta Bertela Thorvaldsena (1770-1844), duńskiego rzeźbiarza jednego z czołowych przedstawicieli klasycyzmu. Tę scenę można spotkać w wielu kopiach pt. „Taniec Muz na Helikonie” lub „Apollo i Muzy”. Płaskorzeźba z zasobów Muzeum Zagłębia nosi tytuł „Apollo wśród muz” i jest wykonana w XIX wieku przez nieznanego artystę. Oryginał przedstawienia autorstwa Bertela Thorvaldsena można podziwiać  w Alte Nationalgalerie w Berlinie.

 

 

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY