Dla miłośników wygody

Naturalnym środowiskiem życia są dla niego salony. Czasem przebywa także w zaciszu gabinetów. Lubi umiejscowić się w ciepłym miejscu, najlepiej przy kominku.

Dobrze czuje się w towarzystwie. Jego dostojna postać budzi szacunek. Szerokie i miękkie, pokryte ozdobną tkaniną siedzisko spoczywa na drewnianych nogach, toczonych, prostych lub wygiętych, które często mają formę lwich łap. Charakterystyczną cechą, która wyróżnia ten szczególny okaz wśród współbraci jest bogata dekoracja w formie fantazyjnych ornamentów łączących motywy roślinne i geometryczne.
Historia gatunku jest bardzo długa i nieodłącznie związana z ludzką potrzebą odpoczynku, z pomocą w pełnieniu funkcji reprezentacyjnych na rzecz koronowanych głów bądź ich dostojnych gości.
Dziś, w nowoczesnych wnętrzach, występuje nieco rzadziej, jednak daleko mu do statusu gatunku zagrożonego wyginięciem. Pożyteczny i praktyczny gdy potrzebujemy spokoju i relaksu. Fotel. Niezastąpiony salonowy przyjaciel. Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na egzemplarz, który znajduje się w Pałacu Mieroszewskich. Pochodzi z II połowy XIX wieku i wykonany został w stylu rokokowym. Mogą go Państwo zobaczyć w Sali Myśliwskiej. Oczekuje na odwiedzających. Prosimy nie dokarmiać
;-)  

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY